Találkozott-e már valaki azzal, hogy az egyórásra tervezett előadását 30 percben kell elmondani, vagy a 20 perceset 10 percben: Szerintem sokunk. A felvonó-teszt ebben segít.
Képzeljük el a következő helyzetet:
Végre sikerül bejutnod a vezérigazgatóhoz, hogy elmond a zseniális ötletedet. Felmész az irodájába. A titkárnő mosolyogva üdvözöl és közli, hogy a főnöke sajnos el kell, hogy szaladjon egy megbeszélésre. Ebben a pillanatban jön ki a vezérigazgató az irodájából és köszönt téged, majd elnézést kér. Közli, hogy kísérd le a liftben a parkolóházba és addig mondd el neki az ötletedet.
Ez a Felvonó-teszt lényege. Képesek vagyunk-e elmondani az előadásunk lényegét egyetlen percben.
Persze az élet más, mondhatják sokan. Ilyen helyzetek nincsenek. Jogos.
De találkozott-e már valaki azzal, hogy az egyórásra tervezett előadását 30 percben kell elmondani, vagy a 20 perceset 10 percben? Szerintem sokunk.
Mit teszünk ilyenkor? Az előadók 90%-a felgyorsítja beszédét és elkezni jobban „pörgetni” a slide-okat. Ezzel lehetetlenné téve az üzenet megértését, mert a hallgatók az első ilyen gyorsított elődásnál elvesztik a fonalat.
Ilyenkor segít a felvonó teszt. Ha előtte elmondtam magamnak vagy valakinek az előadásomat 1 percben, akkor minden helyzetben tudni fogom a mi az igazi üzenet, ezért képes leszek ennek mentén újragondolni az üzeneteimet.
és végezetül
Egyik kedvenc közéleti szereplőm, sir Winston Churchill egyik híres mondata erősítse meg a tömörség fontosságát és nehézségét………
” Uraim, ha 5 percet szólhatok, kell egy hét is, ha 10 percig, elég 4-5- nap, fél órához 3 nap is elég. 5-6 óráig kell beszélnem? Uraim, már kezdhetjük is!”
dr. Z.