„3 dia Feritól, 4 a hr-ről, 2 az értékesítésről. Összerakjuk, én meg majd elmondom”
Gyakran készülnek így a vállalati prezentációk. A létrejövő művek igazi szörnyszülöttek.
A minap olvastam egy szép jelzőt Jerry Weismannál (Presenting to Win) erről a klasszikus prezentációs jelenségről: Frankeistein-hatás. Gyönyörű analógia.
Miért válik az ilyen prezentáció szörnyszülötté?
Mert nem szerves fejlődés eredménye az előadás, hanem kész – egymástól tartalmában és formájában is eltérő – részek spontán összeillesztése. Nem lesz logikai ív, átgondolt mondanivaló és üzenet. (a formai követelményekről inkább ne is ejtsünk szót :-))
Hogyan lehet az ilyen szörnyszülöttek megszületését elkerülni?
1. Megelőzés
- „Jó” vállalati template: Egy céges minta önmagában biztosítja, hogy a prezentációk kinézete egységes legyen. Ez egy egyszeri befektetés. Ha valakit érdekel a téma, érdemes elolvasni a korábbi cikksorozatot erről.
- Vezetői minta prezi: Ha a vezető küld egy valós mintát (pl a saját előadásának részeit), az még tartalmilag is lehet meghatározó a kollégáknak. A minta mutatja a szóhasználatot, a vizuális elemeket és sok minden egyebet is. A kollégk leggyakrabban ezt kezdik el átírni.
- Jól megfogalmazott elvárások: „Pár dia a tavalyi eredményeitekről…..” – Az így megfogalmazott elvárások eredménye a 2 diás-pár adatostól a 8 diás-megatáblázatosig terjedhet. De hogy mi és mekkora terjedelmben kell, azt csak az előadó tudja. Teljes egészében az ő felelőssége, hogy mit is fog kapni. Minél pontosabban fogalmazzuk meg az elvárásainkat, annál pontosabb lesz a visszakapott prezentációs is.
2. Akut kezelés
Ha már megtörtént a baj, vagyis 5 féle anyagot kaptunk, 7 féle minőségben, akkor ne a meglévő anyagokat kezdjük el faragni. Ez a megoldás időigényes és fárasztó lesz. Javaslom ehelyett, hogy menjünk vissza megint az alapokhoz, gondoljuk át a célunkat, az üzeneteinket és a szükséges érveket. Készítsünk egy vázat és erre építsük fel megint az egészet. Ezáltal újra szervesen fog felépülni megint az előadásunk. Tudom, hogy ez alapvetően időigényes feladat, de többszörösen megtéríti a befektetett időt.
dr. Z
0 Responses