Jó munkához idő kell. Nem kérdés, hogy a jó prezentáció-hoz is. De vajon mennyi kell?A következő írásomban ezt szedem össze.
(zárójelben jegyzem meg, Nancy Duarte, Slide:ology című könyvében azt mondja, hogy 30 dia elkészítéséhez 60-90 óra kell)
Kezdjük azzal, hogy a prezentáció készítés sok esetben az utolsó pillanatra marad, így sosincs rá elég időnk. Én magam is sokszor így voltam vele, amíg a Powerpoint megnyitásával kezdtem az előadások készítését. Ma már ez másképpen működik. Egy-egy fontos előadás esetében hetekkel korábban elkezdem gyűjteni az anyagokat és gondolkozni a koncepción. (én általában a MS OneNotes-ot használom erre).
Amikor közeledik a határidő, akkor következik a Mind-Map összerakása. A megszerzett információkat csoportosítom és meghatározom, hogy az egyes kategóriákhoz milyen üzenetek tartoznak. Még mindig nem nyitok Powerpointot. A Mind-Mapre még két dolgot rajzolok rá. Az első, hogy a témákhoz milyen sztorijaim lesznek, a másik, hogy milyen egyéb eszközökkel teszem érdekessé.
NA ÉS EZ UTÁN NYITOK PPT-t vagy Prezit.
Ezek után jön a vizualizáció és a képkeresés/képátalakítás időigényes munkája, fűszerezve egy kis üzenetközpontú táblázat vagy ábra készítéssel.
Ha kész, akkor jöhet a gyakorlás. Erre tudatosan nem fordítok sok időt. A túlgyakorlás óriási veszélyeket hordoz magában. A főbb üzeneteket és poénokat tárolom el. A többi a helyszínen alakul, a hangulatom, a közönség, a helyszín függvényében.
(ja és ha tehetem azért átbeszélem valakivel vagy előadom valakinek)
Saját tapasztalatom szerint a jó (és fontos) prezire fordított idő (15-20 dia esetén):
- Információ gyűjtése és rendszerezése (2-6 óra)
- Az üzenetek megfogalmazása (1-2 óra)
- Az üzenetek (és érvek) struktúrája (2-4 óra)
- A prezentáció összerakása (4-12 óra)
- A prezentáció gyakorlása (2-3 óra)
Ti mit gondoltok?