Dezsényi Péter könyvének már az alcíme is sokat sejtető:
A metakommunikáció technikája színészeknek és nem színészeknek„
Biztosan egy újabb testbeszéd könyv szép címmel és sok-sok fotóval. Gondolhatják sokan, hozzátéve fejben: sok ilyenünk van már, nem kell újabb.
Hát nem. A szerző már a könyv hátulján lévő ismertetőben is kihangsúlyozza, ez az amit szeretne elkerülni. Ezért definiálja a metakommunikációt: a metakommunikáció az emberek közötti viszonyokat és kapcsolatokat definiálja ellentétben a korunkban divatos „testbeszéddel”, mely jelekben és gesztusokban fogalmaz.
A könyv igazi szakmai csemege, mert az élvezetes olvasnivaló egyben szakkönyvként is sikeresen funkcionál. A leírt elméleteket a szerző nem csak gyakorlatokkal támasztja alá, de sok filmjelenetet is megidéz (A keresztapától Zorba a görög történetéig) a lelkes olvasóknak, akik egy sokkal teljesebb képet kapnak a metakommunikációról. (nem mellékesen szeretném megjegyezni, hogy a könyv kivitele is különösen igényes:-))
A magatartás üzenete felülírja a szavak üzenetét –hangzik a könyv első mondata, ami mindjárt elgondolkodtató a laikus olvasó számára.
A későbbikben kiderül, hogy a metakommunikáció, mint szürke eminenciás, a háttérből valójában igencsak meghatározó tényezője érintkezéseinknek.
Persze nem szeretnél előreszaladni. Akit érdekel az igazság kiderítése erről a szürke eminenciásról, most könnyen megteheti.
A könyv tartalma röviden:
– Mit lehet (és érdemes) megtanulni a metakommunikáció technikájából?
– A metakommunikáció fogalma
– Megközelítések
– Elméletek
– Az alá-fölérendelt viszony
– Ajánlat az egyenrangú viszonyra – az asszertivitás
– A kommunikációs szituáció mint rendszer
– Tudatos viszony a szavakhoz
– A jelenlét metakommunikációja
– Hiteles, hiteltelen, hazug
.
Remélem kellemes és egyben hasznos perceket okoz majd a könyv olvasása mindenkinek.
dr. Z