Ma folytatom a prezi.com-os sorozatot. Még mindig nem a trükkökkel és fogásokkal. Ez alkalommal a veszélyekre hívom fel a figyelmet, remélem ez segít elkerülni a nagyobb kellemetlenségeket már az elején.
Örvendetes látni, hogy egyre többen próbálkoznak a Prezi-vel. Sajnos a végeredmény szintekkel rosszabb, mint a sokat ostorozott Powerpoint esetében. A következőkben megpróbáltam összeszedni azokat a hibákat, melyeket leggyakrabban tapasztalok.
1. Gondolkodás from Powerpoint: A korábban megtanult tudásunkat gyakran valós transzformáció nélkül kezdjük el az új programban használni. Vagyis megint lesznek teleírt oldalak, zsúfolt „diák” stb. Az eredmény sokszor egy „pörgős-zoomolós” powerpoint, ahol az egyéb értékekkel bíró Prezi egy szebben animált ppt-vé értéktelenedik le. Láttam már olyat is, hogy valaki az elkészült ppt diákat rakta át prezibe és azokat bűvészkedte, forgatta.
2. Vizuális koncepció hiánya: A Prezi megköveteli, hogy az elmondandókat ne csak egymás mellé rakjuk, hanem legyen mögötte átgondolt vizuális felépítés is. Ez a legnehezebb része az új program használatának, ráadásul a készítés első fázisába tartozik ennek megalkotása. Ha ez nincs, akkor olyan lesz, mintha alap nélkül a puszta földre építkeznénk. A későbbi cikkekben írunk majd ennek megalkotásáról, de addig is nézzétek meg a jelenlegi cikk alján lévő mintákat.
3. Túl „animálás-zoomolás”: Ebben rejti talán az egyik legnagyobb veszélyt a program. Tapasztalatból tudom, hogy az első két alkalommal még nagyot néznek a hallgatók a látványra, de főként annak újszerűségére. A 3. alkalomtól azonban ez a hatás eltűnik, sőt sokszor a visszájára fordul, mert elkezdenek szédülni tőle a hallgatók. Sokszor meg a zoomolás a tartalom rovására is, ha például a néző elveszíti az összképet, mert már olyan mélységékbe mentünk, ahol nem követhető az előadás váza.
4. Gyenge minőségű képek: A prezi nagyon érzékeny képminőségre, mivel gyakran kerülnek a képernyőre a képek teljes életnagyságukban. A Powerpointban ezek legtöbbször negyedképernyős vagy még kisebb alakban jelentek meg, ahol nem annyira szembetűnő a rossz felbontás.
A hibák elkerülésének technikát a sorozat további részeiben természetesen kibontjuk majd, de addig is álljon itt pár minta:
Ahol van vizuális koncepció:
http://prezi.com/xcit4zbat6sw/sweet-recipe-to-solving-problems/
http://prezi.com/si0gkpgk6lq-/aiesec/
http://prezi.com/tj3r9ulj0utc/kszi-evinito-2011/
http://prezi.com/qvbirpzlypw7/boschhatvanra-tervezve-ii/
Ahol kifejezetten oktatásra használjuk:
http://prezi.com/e2eov203nbza/battle-of-plataea/
http://prezi.com/1ewipitwf9y9/early-united-states-history/
http://prezi.com/qk4onl7xaji-/magyarorszag-a-masodik-vilaghaboruban/
http://prezi.com/qskfymwl6wdl/magyar-kiralyok/
Ahol üzleti felhasználásban van a Prezi:
http://prezi.com/_qd_597_wbhx/business-presentations-prometisdesigncom/
http://prezi.com/x-darf4jbvpt/corporate-storytelling-frame-by-frame/ (Story telling)
Jó munkát mindenkinek a Prezi-vel.
dr. Z
0 Responses