Minden előadónak, aki a piros pöttyre lép, célszerű betartania pár szabályt, ezt a TED 10 parancsolatának szokás nevezni.
Ajánljuk, hogy próbáld tartani hozzájuk magad, hiszen egy TEDx előadás célja nem csak helyben elkápráztatni a közönséget (lásd bűvészek), hanem maradandó, hosszan tartó hatást kiváltani. Ezek a parancsolatok sorrendben:
- Álmodj nagyot! A célod az legyen, hogy életed legjobb beszédét add elő. Mutass valamit, amit korábban nem látunk/hallottunk! Adj valamit a közönségnek, amit sosem fog elfelejteni! Ossz meg egy ötletet, ami megváltoztathatja a világot!
- Mutasd meg magadat! Oszd meg velünk az álmaidat, a szenvedélyed, a félelmeid! Ugyanúgy mesélhetsz a hibáidról, mint a sikereidről.
- Csak egyszerűen! Ne az eszeddel vagy az elvont gondolatokkal próbáld lenyűgözni a hallgatóságot! Magyarázz el mindent! Mondj rá példákat! Mesélj történeteket! Fogalmazz pontosan!
- Célozd meg az érzelmeket! Nevettess meg minket! Vagy akár sírhatunk is. A lényeg, hogy kapcsolódj!
- Ne kérkedj! A dicsekvés a legbiztosabb módja a figyelem elvesztésének.
- A színpadon nincs eladás! Hacsak nem a szervezők kifejezett kérése, ne beszélj a cégedről vagy szervezetedről. Az előadásod nem pitch, és ne gyűjts támogatókat se.
- Reagálj! Kommentáld más előadók beszédeit és ötleteit, sőt akár építkezhetsz is rájuk.
- Ne olvasd fel! A jegyzet hasznos tud lenni, de az olvasással teljesen elveszted a közönséget.
- Figyelj az időre! Maximum 18 perced van. Ez törvény, eltérni nem lehet tőle.
- Gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj! HANGOSAN, emberek előtt. Teljesen más hangosan kimondani, mint magadban mormolni vagy olvasni.
(a cikk a legfrissebb hazai TEDx esemény a TEDxBenedekhegy oldaláról származik. Az esemény október 8-án lesz, Veszprémben)