Mindig jó érzés TEDxre menni (mondom ezt a második után :-)), mert egy varázsvilágban élhetünk egy röpke napot. Ez a mostani minden eddigit felülmúlt és képes volt átadni az igazi TED érzést. Sőt tovább ment. Az utolsó felvonás nekem olyat adott, amit már régóta nem kaphattam az érzések szintjén itthon: magyarnak lenni jó és igazán büszkék lehetünk rá.
Mielőtt kicsit megnézzük az eseményeket, álljon itt egy óriási köszönet a szervezőknek! Egy 500 fő rendezvényt ilyen könnyedén és zökkenőmentesen megszervezni csak kevesek kiváltsága.
A teljesítményük azért is csodálatra méltó, mert látható volt a csapat fejlődési készsége. Az előző konferenciának még voltak kisebb betegségei, amit a mostaniban kezelni tudtak ráadásul egy sokkal nagyobb rendezvényen, miközben a megfogalmazott célok hátborzongatóan hatottak a közönségre. Az első alkalommal elültetett magok, melyet a másodikban gondoztak és ápoltak, most igazán szép virágot hoztak.
Ami a szervezésben kiemelendő érték:
- A nyitás (a hely szellemének megidézése) és a hely (Uránia), melyek együtt elindították a varázslatot
- A légkör és a hangulat (az az igazi „Ted Magic”)
- A kiadvány színvonala, ami messze felülmúlja a hasonlatos hazai rendezvények anyagait
- Jól kiválasztott, érdekes és hasznos témák
- Érezhető üzenetek és megvalósuló célok
- Az előadások közötti átkötések (főként Mányai Csaba előadásában) és szüneteket felvezető Szutor Bernadett
- A program íve, ami fokozatosan haladt a katarzis felé, mely az utolsó két előadásban – John Foppe és Havasi Balázs interpretációjában – érte el a csúcsot.
Amin még lehet változtatni:
- Nem könnyű feladat, de még mindig lehetne javítani a résztvevők egymás közötti ismerkedési lehetőségein. Erre lehet több játékok és egyéb megoldást alkalmazni.
- Levezetés: Szerémi Péter esetében érdemes egy kicsivel több történetet belevinni és szerintem kevesebb lendületet. Jól látszik a rutinja egy ilyen közönség kezelésében (lsd. interaktivitás és humor:-)) Csaba stílusa azonban jobban illik a TED hangulathoz, kicsit visszafogottabb, könnyedebb, de persze neki több alkalma volt ezt gyakorolni.
- Ha valakinek nem komfortos az angol, akkor nem érdemes erőltetni, mert ronthatja a teljesítményét. Csermely Péter nagyon jó előadó (volt alkalmam már többször látni), de az angol miatt kissé mesterkélt volt az előadása.
- Szvetelszky Zsuzsa izgult, neki kellett volna még gyakorlás vagy csak akklimatizáció:-) Amit mondott jó volt, de a túlzott lendület miatt nem volt lehetőségünk befogadni.
Végezetül álljanak itt az osztályzatok (önkényesen és csupán prezentációs oldalról!):
- Csillagos ötös: Havasi Balázs, John Foppe, Kelle Antal, Kiss László
- Ötös: Freund Tamás, Julian Treasure, Lakshmi Pratury, Papp Péter, Tomicah Tillemann, Mandel Róbert, George Burt, Karsai Gábor, Nick Marks
- Ötös alá: Keren Hannan, Csermely Péter, Csányi Vilmos, Carolyn Steel, Karin King, Stuart Schulzke,
- Négyes: Szvetelszky Zsuzsanna, Korom Gábor
.
és végezetül:
Úgy gondolom sokan feltölthettünk az utóbbi időkben lemerült elemeinket szellemi értelemben . Szeptemberig ezzel kell majd okosan gazdálkodnunk, amikor is jön a következő Tedx rendezvény. Akinek pedig közben kell „töltés”, az nézze meg a honlapon a BudapestFilmEsték elnevezésű rendezvényt, onnan meríthet majd.
dr. Z
A témában korábban megjelent cikkek:
0 Responses