Azt hittem, hogy a teremberendezés-ben már nincs új a nap alatt. A múlt héten azonban kellemesen kellett csalódnom.
Egyik ügyfelem éppen évzáró-nyitó prezire készül Prezi-ben. Érdekes projekt, mert egy adatokkal is megspékelt előadást kell áttenni Prezibe úgy, hogy a Prezi erősségeit is ki tudjuk használni. Éppen átbeszéltük a helyszínt, amikor találkoztam egy nagyon eredeti és hatékony megoldással.
Mi a lényege?
Az előadó a terem közepén beszél, 360 fokban körben forogva. A hallgatók így közvetlen körülötte ülnek, és nem 10-15 méteres távolságban. Az előadást négy vászon segíti az előadó körül. Ebből 2 vásznon maga a prezentáció megy, 2 vásznon pedig az előadó látható szemből kamerázva, így az is látja szemből, akinek éppen háttal beszél. Elmondva nagyon tetszik a megoldás.
Mik az előnyei?
A teremberendezésnek köszönhetően az előadó valóban közel kerül a hallgatósághoz, mindenki közelről hallja és látja őt. Az előadás sokkal inkább szólhat a hallgatóságnak. Van akit elbűvöl a technika is, hiszen a videóváltások is érdekessé teszik a prezit. Mivel a hallgatók szemből is látják egymást, így kevesebb lehetőség van a hátsó sorokban aludni.
Melyek a veszélyei?
Ennek a teremberendezési módnak van egy veszélyforrása. Kell hozzá előadói rutin, hiszen folyamatosan és megfelelő sebességgel kell körbeforogni a teremben. Nincs az előadó előtt laptop vagy kontroll monitor, így felkészültebbnek kell lennie. Sok múlik a kamerások ügyességén, hiszen profin kell váltani a képet, hogy mindig szemből mutassák az előadót. És talán utolsóként szokatlan lehet a hallgatóknak a prezentáló-videó-prezentáció hármas.
Remélem meg tudom majd nézni élőben is.:-)
dr. Z.