Sokan megízlelték már a kellemetlen meglepetés keserű ízét, amikor a laptopon csodásan kinéző, jól olvasható prezentációnk a projektoron már közel sem mutat olyan jól. Sőt néha egészen katasztrofális a végeredmény.
Ez ellen sokféleképpen lehet védekezni. Íme néhány ötlet:
- Használjunk saját projektort! (ha van és engedik használni, mert egy konferencián ez esélytelen:-))
- Érkezzünk idejében (erről egy korábbi cikkemben írtam), akkor van időnk változtatni, ha kipróbáltuk és nem jó.
- Dolgozzunk template-tel, mert akkor gyorsan tudunk változtatni.
- Próbáljuk ki otthon! A nagyobb hibákat (pl. kontraszt) segít kiszűrni.
A minap éppen prezentációt auditáltam egy kedves ügyfelemnek és találkoztam a szokásos hibával: 8-as betűméret. Önmagában nem gond a laptopon, de kivetítve tuti bukás (kivéve ha egy kis teremben dolgozik valaki egy aránytalanul nagy projektorral)..
Aztán elkezdtem azon gondolkodni, hogy hogyan lehetne a laptopon is megnézni/ellenőrizni a betűméret olvashatóságát,lehetőleg villámgyorsan. Egy kis matek után arra a megállapításra jutottam, hogy a laptop képernyő magasságának 5-szöröse mutatja körülbelül azt a méretet, ahogyan a hallgató látja a projektorra vetített képet. (abból indultam ki, hogy egy átlagos teremben a leghátsó ember 7-8 méterre van a kivetítőtől, aminek a magassága 1.4.-1.7 méter között van)
Ez az én R61-es IBM Thinkpad-om esetében kb. 1 méternél van. Ami 1 méterről olvasható, az a projektoron is. Ez egy egyszerű, gyors és hatásos módszere a betűméret tesztelésének.
Kellene valami találó nevet találni ennek a szabálynak. 🙂
Várom a javaslatokat.
dr. Z
<br /> scrolling=”no” frameborder=”0″<br /> style=”border:none; width:30px; height:30px”>