Az előző cikkben beszéltem arról, hogy mi az oka annak, hogy a legtöbb vállalati template használhatatlan. Most megnézzük melyek a template készítés legfontosabb alapszabályai.
Alapelvek
- Egyszerűség (ne legyenek fölösleges elemek)
- SNR (signal to noise, minden ami „zaj” kerüljön le)
- Olvashatóság (távolról és projektoron át)
- Vizuális letisztultság
Ha jó céges template-t akarunk készíteni, először is azokat vonjuk be, akik gyakran adnak elő a cégnél. Az ő tapasztalatuk sokat segíthet majd a jó és használható minta létrehozásában.
A template készítés alapja a PPT slide. Általában egy nyitó és egy belső oldalt készítenek el (a következő cikkben bemutatjuk majd, hogy ez miért nagyon kevés). A két oldal jelentősen eltér egymástól. A nyitó szabályai kevésbé kötöttek, itt mindig több a vizuális elem, ezzel a jelenlegi cikkben nem foglalkozunk
Nézzük a belső oldalak szabályait:
Az ábra jól mutatja a slide legértékesebb helyeit. Javaslom, hogy ide ne kerüljenek fölösleges vizuális elemek, ne használjuk másra ezeket a területeket, mert azok rontják az érthetőséget, a tisztaságot.
A logo a fenti három helyre kerülhet. Mérete ne legyen túl nagy. Egy bizonyos méret felett, már kifejezetten agresszív is lehet. Én személy szerint a bal alsó logót a partnercégeknek tartom fenn (akiknek előadok)és a jobb felsőre javaslom saját logót.
Oldalszámok: A template része az oldalszám jelenléte is. Javasolt helye a logók számára fenntartott helyeket jelenti. Én jobb lent használom.
Karakterek: Fontos, hogy a template-en a megfelelő betűtípust és méretet használjuk. PPT-ben nem javasolt az ún. talpas (serif) betűtípusok használata, mert azok rontják az olvashatóságot. A címméreteket 28-44-es közé rakjuk és ne legyen vastagított (az megint az olvashatóságot rontja). A szövegméretek 20-28 között javasoltak.
Bulletpoint: Csak egyfélét használjunk, és ne legyenek túl színesek.
Színek: Egyszerűsítsünk! 2-3 színnél ne használjunk többet és szerencsés, ha ezek is közel állnak egymáshoz. (egy rózsaszín, kék, sárga színhármassal nehéz dolgunk lesz :-))
Grafikai elemek: Kerüljük a túlhasználatot. Ez nem a céges brossúra!
Hátterek: Én alapban fehér hátteret javaslok (elkerülve a finom háttérképeket, amik a projektoron láthatatlanok). Hosszabb prezentációknál szerencsés, ha van sötét hátteres is, mert az kevésbé fárasztó.
Következő rész: Megmutatjuk,hogyan néz ki egy profi template, ami nem két oldalból áll!
0 Responses